Společenství mládeže

 

 

Naše společenství mládeže vzniklo v září 2015. Scházíme se každý pátek v čase 16:30 – 18:30 v salesiánském klubu mládeže. Jsme parta kluků a děvčat od 12 let. A rádi do naší party přijmeme i nové tváře.

Bližší informace o termínech našich setkání, a dalších akcích pro mládež se dozvíš v sekci ohlášky pro rodiče a mládež. 

Možná tě zajímá, jak vpadá náš program. Kromě trochy povídání na vážná témata hrajeme různé hry, příležitostně slavíme narozeniny. Někdy naše páteční spolčo protáhneme do sobotního dopoledne, a to pak koukáme na podnětný film, nebo podnikneme noční hru. 

O naše společenství se v současnosti stará salesián Jiří Woclawek, zvaný „George“ a dobrovolníci Ondra Semrád a Terezka Borovková.

Možná si někdo z vás, zvláště rodiče položí otázku, co je smyslem společenství, proč se tyto setkání dějí. Hned na úvod se omlouvám za zjednodušování velkého tématu, pokusím se s několika větách sepsat to, o čem se jinak píše v dlouhých odstavcích :-)

Mladý člověk má před sebou (jak víme z vývojové psychologie) velký úkol. V období, které trvá přibližně 10 let, se má postupně osamostatnit, oddělit od rodičů. Má se postupně učit přebírat zodpovědnost za svůj život, za svoje chování. V tomto období mladý člověk potřebuje si zažít i obhájit právo na vlastní názor. Potřebuje najít, vybojovat si svoje místo v partě i rodině, místo které je „dnes“ v něčem možná jiné, než bylo „včera“. Vše se v jeho životě dynamicky mění. A proto potřebuje partu, pevná pravidla i podporu, stejně tak akceptaci a přijetí světem dospělých.

Společenství mladých je jednou z alternativ, kde může dospívající prožít bezpečnou partu. Dospívající je ve společenství do jisté míry spolutvůrcem programu i atmosféry. Učí se tady komunikovat, pomáhat druhým. Ve vztazích má tak příležitost objevovat svou hodnotu i své schopnosti. Nu a má tady i dospělé, kteří mají na něj čas, a se kterými si může, pokud chce, popovídat.